Anasayfa     |     Email  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ürünler
KURUYEMİŞ
LOKUM ÇEŞİTLERİ
KÜÇÜK LEZZETLER
KURU MEYVELER
REÇEL ÇEŞİTLERİ
Haksever Damla Sakızlı Kahve
Damla Sakızı ve Ürünleri
Kuru Kahveler
KURUYEMİŞ  »  Türk Kahvesi
Tarihçe:

Kahvenin tarihçesi 9. yy.’a kadar dayanmaktadır. Kahve ilk olarak Etiyopya’nın yüksek yamaçlarında görülmüştür. Bir efsaneye göre; Etiyopya’nın Kaffa köyünde bir çoban keçilerinin bir kırmızı bitkiyi yediğini ve daha sonra keçilerin canlandığını ve zıpladığını farketmiş ve kendisi de bu meyveyi yiyince canlandığını ve keyif duyduğunu hissetmiş. Çoban daha sonra bu olayı bir arkadaşina anlatmış, böylece kahve bilinir olmuş. Etiyopya’dan kahve Mısır ve Yemen’e 15. yy.’da İran,Türkiye ve Kuzey Afrika’ya yayılmıştır. Türklerin kahveyle tanışması ise İstanbul’un fethine rastlamaktadır. Daha sonra Yavuz Sultan Selim’in 1517 Mısır’ın fethiyle, kahvenin İstanbul’da ticareti başlamıştır. 1554’te İstanbul’da ilk kahvehane açılmıştır. Avrupa’da kahvenin yaygınlaşması ise Viyana Kuşatması sonrasında geri çekilen Osmanlı birliklerinin bıraktığı ganimetler sayesinde olmuştur. Bu ganimetlerden çuvallar içinde bulunan kahveleri Avusturya askerleri deve yemi zannettikleri için yakmaya kalkışmış ve bunların kahve olduğunu bilen Avusturya casusu George Kolschitzky yakılmayıp kendisine verilmesini rica etmiştir. Kendisi daha sonra Viyana’da bir kafe açarak Avrupa’da kahveyi tanıtmış ve yaygınlaştırmıştır.

Kahvenin Türk kültürüne etkisi öncelikle Türkçemizde görülmektedir. “Kahvaltı” sözcüğü kahve-altı yani, kahveden önce manası taşimaktadır. 17. yüzyılda ise kahve, Türk kültürünü Avrupa’ya tanıtmaya yardımcı olmuştur. Avrupalı kadınlar Türk kıyafetlerini örnek almış,mehter marşi da o yıllarda taklit edilmiştir. Hatta Osmanlı sefiri, Paris sosyetesine kahve davetleri düzenleyerek bu içeceğin daha da büyük ilgi görmesini sağlamakla beraber bu davetlere katılmak kentin ileri gelenleri için büyük bir ayrıcalık sayılmıştır.


Faydaları:

 Kahvenin vücuda canlılık ve keyif vermesinin yanında birçok faydası vardır. Amerikan Harvard Üniversitesinin yaptığı 18 yıl süren araştırmaya göre kahvenin insan sağlığına birçok yararı olduğu tespit edilmiştir. 126 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre; günde 1-3 fincan kahve içilmesi durumunda %54 şeker hastalığına yakalanma riski azalmaktadır. Her gün kahve içenlerin Parkinson hastalığına yakalanma riski ise %80 azalmaktadır. Yine aynı araştırmaya göre: günde 2-3 fincan kahve içenlerin kalın bağırsak kanserine yakalanma riski %25 inmektedir. Devamlı kahve içmek karaciğerin sertleşmesi ve safra kesesinde taş oluşması riskini azaltmaktadır. Kahve; sigara ve içkinin kalp ve karaciğere verdiği zararları azaltmaktadır. Kahvenin içinde bulunan kafein astım krizi riskini azaltıp kalp içindeki kan dolaşimını desteklediği tespit edilmiştir. Ayrıca Obesity Research dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre günde 2 fincan şekersiz içilen kahve fiziksel aktiviteyle birlikte uygulanan diyetlere ve selülitle mücadeleye yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan başka bir araştırmaya göre; düzenli kahve içmenin mide ve kolon kanserine karşi koruyucu etkisi olduğu ortaya çikartilmistir. 400 kişi üzerinde yapılan bu araştırmada kahvenin özellikle mide ve bağırsaklarda hücreleri kansere karşi koruduğu ortaya çikartilmistir.

Günümüzde kahve, dünya ticaret piyasasında petrolden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Kahve bir keyif içeceği olmakla beraber aynı zamanda sağlığımız açısından birçok faydaları olan önemli bir içecektir.


Besin Değerleri:

Besin Ögeleri

Birim

100 gr.’da

Su

g

3.10

Energy

kcal

241

Protein

g

12.20

Total lipid (fat)

g

0.50

Karbonhidrat

g

41.10

Mineraller

Kalsiyum

mg

141

Demir

mg

4.41

Magnezyum

mg

327

Fosfor

mg

303

Potasyum

mg

3535

Sodyum

mg

37

Çinko

mg

0.35

Manganez

mg

1.712

Selenyum

mcg

12.6

Vitaminler

Thiamin

mg

0.008

Riboflavin

mg

0.074

Niacin

mg

28.173

Vitamin B-6

mg

0.029

Choline, total

mg

101.9

Vitamin K (phylloquinone)

mcg

1.9© 2009 - Haksever Kuruyemiş, Tüm Hakları Saklıdır