Anasayfa     |     Email  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ürünler
KURUYEMİŞ
LOKUM ÇEŞİTLERİ
KÜÇÜK LEZZETLER
KURU MEYVELER
REÇEL ÇEŞİTLERİ
Haksever Damla Sakızlı Kahve
Damla Sakızı ve Ürünleri
Kuru Kahveler
KURUYEMİŞ  »  Ceviz içi
 
Tarihçe: 
Ceviz binlerce yıldır insanoğlu tarafında tanınmaktadır. İnsanların hayatlarında önemli yer teşkil eden ceviz geçmişte yiyecek olarak, tıpta, barınak olarak, boya ve el lambası yağı için kullanılmıştır. Eski Romalılar cevizi Hindistan’dan getirerek birçok Avrupa ülkesiyle tanıştırdı. Amerika’nın cevizle tanışması da İngiliz ticaret gemileriyle, cevizin daha da yaygınlaşması ise Hintli göçmenlerin ceviz kültürünü oraya taşimasıyla olmuştur. Dünya ceviz üretiminde en başta gelen ülkeler arasında Türkiye’nin yanı sıra ABD, Çin, Romanya ve İran yer almaktadır.
Yaklaşik 21 değişik türü olan ceviz ağacı, Mayıs-Haziran ayında çiçek açar ve Türkiye’nin birçok yöresinde yetişir.

Faydaları:
Yüzyıllar boyunca birçok hastalığın tedavisinde kullanılan yeşil kabuğu ve yapraklarıyla ceviz, etkili bir kalori, protein, lif, vitamin ve mineral kaynağıdır.
İçerdiği fosfor ve kalsiyum nedeniyle zihnin yorgunluğunu giderir, kemik ve dişleri güçlendirir. Potasyum açısından oldukça zengindir. Potasyum da sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalismasi için gereklidir. Magnezyum içerdiği için kasları rahatlatıcı Kırmızı kan hücrelerinin biçimlenmesine,akciğerlerden dokulara oksijen taşinmasına yardımcı olan ve kansızlığı önleyen "demir" açısından, oldukça zengin bir besindir.
Ceviz, Omega 3 ve Omega 6 gibi çoklu doymamış yağ asitlerini yüksek oranda içinde barındırmasıyla kalp ve damar dostudur. Damar dostu antioksidan ve yaşlılık engelleyici cevizin içerdiği E vitamini, şeker hastalığının gelişimini engeller. Kalp-damar hastalıklarına karşi koruyucu koruyucu etkisi, cevizin adeta ilaç olarak önerilmesine yol açıyor. Özellikle kandaki iyi kolesterol olarak adlandırılan HDL’yi yükseltmesi, kötü kolesterol olarak bilinen LDL ve trigliserid düzeyini düşürücü etkisinin önemi vurgulanıyor. Yapılan araştırmalarda da düzenli ceviz yiyenlerin (haftada toplam 2-3 avuç) kalp krizi geçirme riskinin yemeyenlere göre %50 daha az olduğu görülmüştür.
Ayrıca cevizin içinde bulunan antioksidan birleşiği metabolik yollardan bulaşan kanseri önler ve bilimsel çalismalar sonucu ishal kesici, cildi temizleyici, tümör engelleyici, hipoglisemik, antifungal, antiviral özelliklerinin olduğu tespit edilmiştir.

Araştırmacılar, ceviz ile beynin fiziki benzerliği üzerinde son yıllarda çok kafa yoruyor. Cevizdeki besinlerle beynin ihtiyacı olan vitaminlerin benzerliği de şaşirtıcı. İki benzer farklı görüntüleri bir arada görmediniz !
Bir cevizi elinize alınca, en dışında bir yeşil kabuk, sonra tahta bir yapı, daha sonra ince bir zar ve en içte de tartışmasız şekilde insan beynini hatırlatan beyaz bir yapıyla karsılaşirız. Ceviz, dışındaki yeşil kabuğu ile kafa derisine, sert kabuğu ile kafatasına, içindeki zarı ile beyin zarına, asıl meyvesi ile de beyine benzeyen harika bir gıdadır.
Beynimizin küçültülmüş bir modeli olan cevizin meyveler arasında gümüş iyonu ihtiva eden tek meyve olması elbette harikadır.Fakat bu gümüş iyonuna, icra ettiği elektronik vazife açısından ihtiyaç duyan tek organın beyin olduğunu söylersek, sanırız bu muhteşem benzerlik ve mükemmel yaratılış karşisında tüylerimiz diken diken olmaktadır.


Besin Değerleri:
Besin ögeleri
Birim
100 gr.’da
 
 
 
Su
g
4.07
Energy
kcal
654
Protein
g
15.23
Total lipid (fat)
g
65.21
Karbonhidrat
g
13.71
Lif
g
6.7
Şeker
g
2.61
Mineraller
 
 
Kalsiyum
mg
98
Demir
mg
2.91
Magnezyum
mg
158
Fosfor
mg
346
Potasyum
mg
441
Sodyum
mg
2
Çinko
mg
3.09
Manganez
mg
3.414
Selenyum
mcg
4.9
Vitaminler
 
 
Vitamin C
mg
1.3
Thiamin
mg
0.341
Riboflavin
mg
0.150
Niacin
mg
1.125
Vitamin B-6
mg
0.537
Folate, total
mcg
98
Choline, total
mg
39.2
Vitamin A, IU
IU
20
Vitamin A, RAE
mcg_RAE
1
Vitamin E
mg
0.70
Vitamin K (phylloquinone)
mcg
2.7

© 2009 - Haksever Kuruyemiş, Tüm Hakları Saklıdır