Anasayfa     |     Email  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ürünler
KURUYEMİŞ
LOKUM ÇEŞİTLERİ
KÜÇÜK LEZZETLER
KURU MEYVELER
REÇEL ÇEŞİTLERİ
Haksever Damla Sakızlı Kahve
Damla Sakızı ve Ürünleri
Kuru Kahveler
KURUYEMİŞ  »  Ayçekirdek
AYÇEKİRDEĞİ
Tarihçe:
          Ayçekirdeği kökeni Kuzey Afrika’ya dayanır. M.Ö. 3000 yıllarında Amerikan Hint kabilelerinin ortak ürünü olan ayçekirdeği bugünün Arizona ve Yeni Meksika civarlarında yetiştirildi. Ayçekirdeği o yıllarda Hintli kabilelerde yaygınlaşmıştır; ekmek ve keklerin içine lezzet katardı. Birçok kabilede yiyeceklerin içine koyarlardı. Ayrıca ayçekirdeği kuruyemiş olarak da tüketilirdi. Yaklaşık 5000 yıllık geçmişi olan ayçekirdeği daha sonra Avrupa’ya ayçekirdeği yetiştiriciliği, İspanyol kâşifler tarafından 1500yıllarında götürülmüştür.
            Anavatanı Amerika kıtası olan ayçekirdeği; ülkemizde en yaygın olarak Marmara bölgesinde yetiştirilir. Ayçekirdeği kuruyemiş olarak Akdeniz ülkelerinde tüketimi yaygındır. Kuruyemişçilerde, marketlerde en önde gelen ürün olan ayçekirdeği günümüzde stadyum yiyeceği olarak da anılır. Ülkemizde Trakya-Marmara, Akdeniz ve Orta Anadolu’da yetiştirilir. Güneşin hareketlerini izleyerek ona doğru döndüğü ve güneş battıktan sonra yapraklarını kapattığı için “günebakan”, “gündöndü” ve “günçiçeği” olarak da tanımlanır. Ayçekirdeği bitkisinin 1–5 metre uzunluğunda tüylü bir gövdesi ve genelde irice bir tepsiye benzeyen, çevresi sarı çiçeklerle süslü ve ortasında ise çekirdekli yer alan bir başı vardır. Kurutulup tuzlu, tuzsuz ve az tuzlu (salamura) olarak kavrulduktan sonra kuruyemiş olarak tüketilen çekirdeklerinden bazı ülkelerde ekmek içinde ve kahveye benzer içecek olarak da faydalanılır. Dünya’daki başlıca ayçekirdeği üreticileri sırasıyla Rusya, Ukrayna, Arjantin, Çin, Hindistan, ABD, Türkiye ve Bulgaristan’dır.

Faydaları:

             Ayçekirdeği içerisinde yüksek miktarda vitamin E, B1 ve B5 bulunur. Ürettiği antioksidanlar kansere karşı koruma özelliği gösterir. Ayrıca, E vitamini serbest radikaller olarak bilinen zararlı moleküllerin vücuttan atılmasında etkili olarak kalp hastalıklarınakarşı korur.Ayçekirdeği kalp dostu olarak bilinen tekli ve çoklu doymamış yağ içermektedir. Diğer kuruyemişlerde bulunduğu gibi ayçekirdeği de kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolleri sabit tutmaktadır. Ayçekirdeğin %90’ı doymamış yağlardan oluşur. Ayçekirdeği iyi bir magnezyum kaynağıdır. Birçok araştırmaya göre magnezyum astım ağrılarını azalttığı, yüksek tansiyonu düşürdüğü, migrenden oluşan baş ağrılarını önlediği, kalp ağrılarını ve kalp krizi riskini azalttığı bilinmektedir. Ayçekirdeğinde bulunan selenyum; DNA onarımında, hasarlı hücrelerin sentezinde, kanserli hücrelerin artmasını önlemesinde, eskimiş ve anormal hücrelerin ortadan kaldırılmasında etkilidir. İçersindeki bakır; vücudun kan hücrelerinde oksijen taşımasını sağlayarak hücrelerde enerji üretilmesini sağlar. Ayçekirdeği protein açısından da zengindir; protein vücut doklarını yapan, sabit tutan ve onarması için amino grup asitler salgılar. İçersinde bulunan lifler; kan glikozunu üreterek vücuttaki kan kolesterolünü düşürür.              


Besin Değerleri:
Besin değerleri
Birim
100 gr.’da
 
 
 
Su
g
1.20
Energy
kcal
582
Protein
g
19.33
Total lipid (fat)
g
49.80
Karbonhidrat
g
24.07
Lif
g
11.1
Şeker
g
2.73
Mineraller
 
 
Kalsiyum
mg
70
Demir
mg
3.80
Magnezyum
mg
129
Fosfor
mg
1155
Potasyum
mg
850
Sodyum
mg
3
Çinko
mg
5.29
Manganez
mg
2.110
Selenyum
mcg
79.3
Vitaminler
 
 
Vitamin C
mg
1.4
Thiamin
mg
0.106
Riboflavin
mg
0.246
Niacin
mg
7.042
Vitamin B-6
mg
0.804
Choline, total
mg
55.1
Vitamin E 
mg
26.10
Tocopherol, beta
mg
1.19
 Tocopherol, delta
mg
0.24
Vitamin K 
mcg
2.7


© 2009 - Haksever Kuruyemiş, Tüm Hakları Saklıdır