Anasayfa     |     Email  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ürünler
KURUYEMİŞ
LOKUM ÇEŞİTLERİ
KÜÇÜK LEZZETLER
KURU MEYVELER
REÇEL ÇEŞİTLERİ
Haksever Damla Sakızlı Kahve
Damla Sakızı ve Ürünleri
Kuru Kahveler
KURUYEMİŞ  »  Antep Fıstığı
Tarihçe:
Antep fıstığı ülkemizi de kapsayan iki gen merkezinde yetişir.Bunlardan biri Anadolu, İran, Kafkasya ve Türkmenistan’ı içine alan Yakın Doğu gen merkezi , diğeri ise Orta Asya gen merkezidir. Antep fıstığının bir kültür olarak ülke toplumuna yerleştiği ülkeler ise Anadolu, İran, Suriye, Afganistan ve Filistin’dir.

Antep fıstığı Pistacia cinsinden olup, 10’ dan fazla sayıdaki türlerden sadece Pistacia Vera L. ( antep fıstığı) ticari alanda değere sahip olmakla beraber, kuruyemiş olarak alınıp satılan ve meyveleri yenen bir ürün olarak kabul edilir.

Önceden Şam üzerinden pazarlandığı için, adına Türkiye’de bile Şam fıstığı denilmekteydi. Antep fıstığının doğada bulunan küçük yabani türlerinde, bizim bildiğimiz anlamda “fıstık” meyvesi yoktu. Fakat sonradan aşilamalar yoluyla kültüre alınması gerekiyordu. Etiler döneminde alınan ilk kültürle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilmeye başlanan Antep fıstığı, miladi 1. yy.’da Roma, İspanya ve Fransa’ya kadar yayılmıştır.
Günümüzde dünyada yıllık üretimi 250.000 tona ulaşan Antep fıstığı, özellikle Türkiye, İran, Suriye ve ABD.’de yetiştirilmektedir. Ülkemiz genelinde ise 57 ilde üretilebilen Antep fıstığının en yoğun olarak yetiştirildiği il Gaziantep’tir. Çogunlukla kabuklu durumda kavrulup kuruyemiş olarak tüketilen Antep fıstığı, baklava ve pasta yapımında da yaygındır.
Ülkemizde üretilen Antep fıstığının içlerinin yeşil renkte-kokulu olmakla beraber, meyveleri genellikle küçük, doğal çitlama oranı düşük ve çitlamalar mekanik veya elle yapılması kaçınılmazdır. İran çesitleri ise iri, doğal çitlama oranı yüksek, gösterişli fakat güzel renk, lezzet, ve aromadan yoksundurlar.
Bu nedenle; Türkiye’de yetişen Antep fıstığı lezzetiyle tüm dünyada ün salmıştır.

Faydaları:
   Antep fıstığı insan beslenmesinde önemli bir yer tutan proteince ve diğer minerallerce zengindir. Potasyumca zengin olmasından dolayı vücudumuzdaki sıvı ve elektrolit dengesini sağlar. Antep fıstığı, sığır etinden protein yönünden 2 kat, fosfor yönünden ise 4 kat daha üstündür. İçerdiği fosfor kemik ve diş gelişimi için önemlidir.
Yapısındaki lipitlerin çogunlugu tekli doymamış yağ (monoansatüre) asidi içerdiğinden kan şekerini yükseltme yönünden buğdaydan daha az riske sahiptir. E, B, ve C vitaminlerince zengindir. B6 vitaminiyle Antep fıstığı; protein metabolizmasını düzenler, kansızlığa, strese, depresyon ve ruhsal bozukluklara iyi gelir. B1 vitamini içermesiyle de yorgunluğu, sindirim, kas ve sinir rahatsızlıklarını önler.

Diğer kuruyemişler gibi Antep fıstığında da kolesterol olmamasından dolayı kandaki kolesterol düzeyini düşürür, kronik kalp hastalığı riskini azaltır. Ayrıca Antep fıstığı akciğer için etkili iltihap temizleyicisidir. Göğsü yumuşatır, ağrıları azaltır ve ayrıca öksürügün geçmesine yardımcı olur.


Besin Değerleri:
Besin ögeleri
Units
Value per
100 grams
Proximates
 
 
Su
g
3.97
Energy
kcal
557
Protein
g
20.61
Total lipid (fat)
g
44.44
Karbonhidrat
g
27.97
Lif
g
10.3
Şeker
g
7.64
Sucrose
g
7.00
Mineraller
 
 
Kalsiyum
mg
107
Demir
mg
4.15
Magnezyum
mg
121
Fosfor
mg
490
Potasyum
mg
1025
Sodyum
mg
1
Çinko
mg
2.20
Copper, Cu
mg
1.300
Manganez
mg
1.200
Selenyum
mcg
7.0
Vitaminler
 
 
Vitamin C
mg
5.0
Thiamin
mg
0.870
Riboflavin
mg
0.160
Niacin
mg
1.300
Vitamin B-6
mg
1.700
Folate, total
mcg
51
Vitamin A, IU
IU
553
Vitamin A, RAE
mcg_RAE
28
Vitamin E
mg
2.30
Tocopherol, gamma
mg
22.60
Tocopherol, delta
mg
0.80


© 2009 - Haksever Kuruyemiş, Tüm Hakları Saklıdır