Anasayfa     |     Email  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ürünler
KURUYEMİŞ
LOKUM ÇEŞİTLERİ
KÜÇÜK LEZZETLER
KURU MEYVELER
REÇEL ÇEŞİTLERİ
Haksever Damla Sakızlı Kahve
Damla Sakızı ve Ürünleri
Kuru Kahveler
KURUYEMİŞ  »  Badem
Tarihçe:
Kuruyemiş çesitleri arasında vazgeçilmez bir yeri olan bademin anavatanı Çin ve Orta Asya’dır. Bademin tarihi Eski Tunç Devri’ne (MÖ. 3000-2000) kadar dayanır. İlk olarak badem, dönemin batı ile tak bağlantı niteliğinde olan İpek Yolu sayesinde Çin ve Orta Asya’da dönemin en önemli medeniyet merkezleri olan Türkiye, Yunanistan ve Mısır topraklarına yayılmıştır.
Bademin o yıllarda yaygın ve ne derece kutsal olduğunun kanıtı ise Tutankamu’nun mezarı içinde badem meyvelerinin bulunmasıyla ortaya çikmistir. (MÖ. 1325)
Asya’dan İpek Yolu’yla Orta Doğu’ya gelen badem, İspanya ve İtalya’da yetiştirilmeye başlamış ve daha sonra günümüzün en büyük badem üreticisi olan ABD’ye ilk defa 1700’lü yıllarda İspanyollar tarafından Kaliforniya eyaletine getirilmiştir.
Acı ve tatlı olmak üzere iki çesidi olan bademin dünya yıllık üretimi yaklaşik 1,5 milyon tondur. En büyük badem üreticisi olan ABD ile birlikte İspanya, Türkiye, İtalya, Portekiz, Yunanistan , Fas ve Suriye dünya badem üretiminde önemli bir konuma sahiptir. Türkiye’de hemen hemen her bölgede yetişebilen bademin en büyük üreticisi, Ege Bölgesi’nde Datça Yarımadası’dır.
Badem sadece kuruyemiş olarak değil şeker ve pasta sanayisinde, acı badem ise kozmetik sektöründe kullanılır. Türk geleneklerinde önemli bir yere sahip olan nikah törenlerinde, badem şekeri olarak bildiğimiz nikah şekeriyle özdeslesmistir. Evlilik törenlerinde nikah şekeri mutluluğu, aşkı, sağlığı ve şansı temsil eder.

Faydaları:
Binlerce yıldır lezzetli bir kuruyemiş çesidi olarak tanınan bademin, aynı zamanda günümüz teknolojisiyle beraber her geçen gün sağlığımız açısından birçok faydasının olduğu kanıtlanmaktadır.
Global Sağlık Araştırma Merkezi’nin yaptığı bir çalismaya göre bademin kuruyemişler arsında en yüksek miktarda (%20) proteine sahip olduğunu ortaya çikarmis ve kuruyemişlerin kolesterol içermediğini belirtmiştir. Ayrıca bademde doymamış yağ oranının yüksek olduğu ve kalsiyum ve magnezyum gibi vücudumuzu sağlığımız açısından koruyucu mineraller içerdiği tespit edilmiştir. Böylelikle bademin kötü kolesterol olarak bildiğimiz LDL’i azalttığını ve kolon ve akciğer kanseri riskini azalttığını belirtmiştir. Bu araştırmanın klinikal bir çalismasinda badem diyet programlarına eklenmiştir. Kan kolesterol seviyesinin düzenleyici etkisi olduğu ve bu program dahilinde olan kişilerde bademin kilo kaybına yardımcı olduğu gözlenmiştir.
Amerikan Kalp Birliği’nin yaptığı bir araştırmaya göre ise badem E vitaminince zengin olup antioksidan görevi gördüğü böylelikle kalp krizi riskinin %50 azalttığı vurgulanmıştır. Ayrıca bademin kemikleri güçlendirdiği, tümör hücrelerinin gelişimini engellediği, prostat kanserine karşi koruduğu, baş, böbrek ve karaciğer ağrılarını azalttığı birlik tarafından tespit edilmiştir.
‘‘Her ne kadar yulaflı besinler ve ıspanakta yüksek miktarda magnezyum olduğu bilinse de bademde daha çok magnezyum olduğunu biliyor musunuz?’’

Besin Değerleri:
Besin ögeleri
Birim
100 gr.’da
Su
g
2.60
Energy
kcal
597
Protein
g
22.09
Total lipid (fat)
g
52.83
Karbonhidrat
g
19.29
Lif
g
11.8
Şeker
g
4.90
Mineraller
 
 
Kalsiyum
mg
266
Demir
mg
4.51
Magnezyum
mg
286
Fosfor
mg
489
Potasyum
mg
746
Sodyum
mg
1
Çinko
mg
3.54
Manganez
mg
2.620
Selenyum
mcg
2.8
Vitaminler
 
 
Thiamin
mg
0.074
Riboflavin
mg
0.859
Niacin
mg
3.850
Vitamin B-6
mg
0.126
Folate, total
mcg
33
Vitamin A, IU
IU
1
Vitamin E (alpha-tocopherol)
mg
26.00


© 2009 - Haksever Kuruyemiş, Tüm Hakları Saklıdır