Anasayfa     |     Email  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ürünler
KURUYEMİŞ
LOKUM ÇEŞİTLERİ
KÜÇÜK LEZZETLER
KURU MEYVELER
REÇEL ÇEŞİTLERİ
Haksever Damla Sakızlı Kahve
Damla Sakızı ve Ürünleri
Kuru Kahveler
KURUYEMİŞ  »  Fındık
Tarihçe:
İnsan beslenmesi ve sağlık açısından önemli bir yere sahip olan fındığın vatanı Anadolu olarak gösterilse de onun hakkındaki en eski kaynak, M.Ö. 2838 yılında Çin’de kaleme alınmıştır.Bunu doğrular nitelikte Uygur Destanı’nda yer alan “Buğu Tekin” efsanesinde, fındık ağacına kutsal bir nitelik verilmektedir. Efsanede, Tanrı’nın nurunun ilk defa fındık ağacı üzerine indiği bildirilmektedir. Başka bir kaynak olarak Ksenofen’un “Onbinlerin Ric’atı” adlı eserinde ise kapalı şekilde fındığa değinilmektedir. Yunanlı hekim Dioscorides’i “Kitabü’l-Haşayış” adlı eserinde de fındıktan üretilen ilaçlardan bahsedilmektedir.
Fındık tarihe kutsal bir yemiş olarak geçmiştir. Eski Türk’lerin din hayatında fındık, barış ve esenlik sembolü sayılıyor. Müslümanlara göre ise fındık, cennet meyvelerinden biri olarak bilinir. Hz. Adem gökten yere indiğinde, Allah’ın emriyle 30 çesit meyveyi birlikte getirmiştir. Bunların arasında fındık da vardır.
Yunanlıların ticaret tanrısı Hermes’in asası fındık dalıydı.
Fındığın Avrupa’ya yolculuğunun ilk kaynağı İspanya Kralı Henri’ye kadar uzanmaktadır. Kral Timur’a elçi göndermiş, elçi de Semerkant dönüşü, Pontus devleti başkenti Trabzon’ dan 1405 yılında İstanbul’a hareketinde bir gemi dolusu fındıkla yola çiktigini seyahatnamesinde bahsetmektedir. “Timur Devrinde Kadisten Semerkanta” adlı bu kitap fındık ihracatından bahseden ilk eserdir. Daha sonrasında 1773 yılında Rusya’ya, 1851 yılında İngiltere’ye, 1871 yılında da Belçika’ya fındık ihracatı yapılmıştır.


Fındığın Yetişme Şartları:


Yeryüzünde, 36-41 kuzey enlemlerinde ve kendine özgün iklim koşullarında yetişen fındık ağacı, kıyılardan en çok 30 km. içerde ve yüksekliği 750-1000 metreyi aşmayan yerlerde ürün vermektedir. Ayrıca ortalama sıcaklık 13-16 C, en düşük sıcaklık -8, -10 C en yüksek 36-37 C olması, yıllık yağış toplamının 700 mn’nin üstünde olması ve yağışların aylara dengeli dağılması gerekmektedir. Aynı zamanda Haziran ve Temmuz aylarındaki oransal nemin de % 60‘tan az olmaması gerekmektedir. Toprak özellikleri olarak fındık ağacı fazla seçici olmamakla birlikte besin maddelerince zengin, tınlı-humuslu ve derin topraklarda iyi bir gelişme gösterir. Fındık ağacı saçak köke sahip olduğundan dolayı kökleri fazla derine gitmez, ancak kök 80 cm. toprak derinliğine kadar ulaşabilmektedir.
Toprağın yapısı ve iklim koşulları, Karadeniz Bölgesi’nin fındık tarımı için en ideal ortam olmasını sağlamaktadır. Dünya yıllık fındık üretiminin yaklaşik %75’i ülkemizin Karadeniz kıyılarında yapılmaktadır. Ayrıca Dünya fındık ihracatının da yaklaşik %85’ini tek başina karşilamaktadır. Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi dışında fındık; İtalya’da, İspanya’da ve Amerika’da yetişir. Karadeniz Bölgesinin fazla eğimli olmasından dolayı fındık, erozyon tehlikesini de önleyip, verimli toprakları çevreye kazandırır. Fındık tarımı, genellikle küçük arazilerde ve aile işletmeciliği biçiminde yapıldığı için ülkemizde birçok insanı ilgilendirir. Yaklaşik 600 bin hektar arazide, 400 bin çiftçi fındık üretimiyle uğraşir. Toplamda da doğrudan ve dolaylı olarak 8 milyon insanı ilgilendirmektedir.

Faydaları:

Fındık insan vücudunu yararlı protein, yağ, karbonhidrat bakımından zengin olmakla beraber fosfor, kalsiyum, B vitaminler grubu B1, B2, B6 ve E vitaminleri içerir.

Antioksidan görevi gören E vitamini kalp rahatsızlığı ve kanser yapıcı etmenlerin oluşmasını önler ya da oluştuktan sonra onları etkisiz hale getirerek vücudu korur. Alyuvarların parçalanmasını önleyerek ülkemizde yaygın olan kansızlığa karşi koruyucu etki yapar. Kasların zayıflamasını da önleyen E vitamininden dolayı fındık, diyet listelerine de girer. Zengin E vitamini özelligi olan fındığı her gün sadece 25-30 gr. Tüketmek, günlük E vitamini ihtiyacının %100’ünü karşilamaktadır.
Fındıktaki yağ yüksek oranda doymamış yağ asitlerinden oluşmaktadır. %60-70 oranındaki bu yağ, tamamen vücuda yararlıdır. Fındık yağı vücut ısısının korunmasından yağda eriyen vitaminlerin taşinmasına kadar birçok görevi yerine getirir. Fındık yağındaki linoleik asit vücut tarafından üretilmez, dışardan alınır. Linoleik ve oleik asitler kanda kolesterolün yükselmesini önler, kalp ve damar hastalıklarına karşi koruyucu etki yapar.
B grubu vitaminler yönünden de zengin bir kaynaktır fındık. Kan yapımı ve ruhsal sağlık için gerekli olan B2 ve B6 vitaminleri, gelişme çagindaki çocuklarin beslenmesinde büyük önem taşir. TÜBİTAK tarafından ülke çapinda 960 okul çocuguyla yapılan bir tarama çalismasinda Türk çocuklarinin %90’ının B2, %84’ünün de B6 vitamin yönünden yetersiz beslendikleri gözlenmiştir. B2 ve B6 vitaminleri fındık ve fındık yağında önemli düzeylerde bulunduğundan bu besinin hergün düzenli olarak tüketilmesi ülkemiz çocuklarinin besleme sorununa pratik bir çözüm olarak düşünülmektedir.
İçerdiği kalsiyum ile fındık, kemik gelişimi ve diş sağlığı açısından önemi büyüktür. Sindirim ve dolaşim bozukluklarını önlemede gerekli olan demiri içerir. Çinko mineraliyle de bedenin büyümesinde ve cinsel hormonların üretilmesinde rol oynar. Sodyum düşük, magnezyum ve potasyum yüksek olduğundan vücutta kan basıncını düzenler. Omega 3 kaynağı olarak da kalp ve damar dostu bir besindir. İçinde bulunan Omega 3 kan pıhtılaşmasını ve damar sertliğini önler, tansiyonu düşürür, şeker hastalarında kalp hastalığı riskini azaltır. Ayrıca enerji kaynağı olarak da bilinen fındık, cinsel gücü arttırır.

Besin Değerleri:
Besin ögeleri
Birim
100 gr.’da
Su
g
2.52
Energy
kcal
646
Protein
g
15.03
Total lipid (fat)
g
62.40
Karbonhidrat
g
17.60
Lif
g
9.4
Şeker
g
4.89
Mineraller
 
 
Kalsiyum
mg
123
Demir
mg
4.38
Magnezyum
mg
173
Fosfor
mg
310
Potasyum
mg
755
Sodyum
mg
0
Çinko
mg
2.50
Manganez
mg
5.550
Selenyum
mcg
4.1
Vitaminler
 
 
Vitamin C
mg
3.8
Thiamin
mg
0.338
Riboflavin
mg
0.123
Niacin
mg
2.050
Vitamin B-6
mg
0.620
Folate, total
mcg
88
Vitamin B-12
mcg
0.00
Vitamin A, IU
IU
61
Vitamin A, RAE
mcg_RAE
3
Vitamin E (alpha-tocopherol)
mg
15.28


© 2009 - Haksever Kuruyemiş, Tüm Hakları Saklıdır