Anasayfa     |     Email  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Faydalı Bilgiler
Kuruyemişte Bulunan Vitamin ve Mineraller
 
Kuruyemiş Yemek İçin 6 Neden...
 
Cevizin Faydaları Saymakla Bitmiyor!..
 
Kahve Astımlıların Yüzünü Güldürüyor...
 
Antep Fıstığı ve Yararları
 
Kuruyemiş Mucizesi...
 
Faydalı Bilgiler  »  Kahve Astımlıların Yüzünü Güldürüyor...
Günde 3 fincan kahvenin, astım riskini düşürdüğü bildirildi. www.maximumbilgi.com isimli internet sitesinde verilen bilgiye göre, kahvenin yararları konusunda araştırma yapan uzmanlar, ağrı kesicilerin etkisini yüzde 40 oranında arttırdığı belirlenen kahvenin, astım tehlikesini ve göğüs hırıltılarını azalttığını kaydetti. Günde 5 fincan içmek kaydıyla, kötü huylu tümörleri küçülttüğü belirlenen kahvenin, pankreasta kanseri önleyici etkisi olduğunu ve hatta bağırsaklarda da tümör oluşumunu önlediğini ifade eden uzmanlar, son araştırmalara göre kahve tiryakilerinde sürekli bir tansiyon artışı tespit edildiğini de vurguladı.

Bir Fincan Kahvenin Yararları
Yapılan bilimsel araştırmalar, "Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var" atasözünü doğruluyor.

Espresso düşkünü İtalyanlar, uzun yıllardır zararları sayılan kahve için ülkenin en itibarlı diyet uzmanının övgü dolu açıklamasını, büyük bir rahatlamayla karşıladı.
Birçok İtalyan için güne bir fincan espresso ile başlamanın yerini hiç birşey tutamaz. Ama bu favori alışkanlıkları, yakın zamanda hiç de el üstünde tutulmuyordu. Örneğin geçenlerde İngiltere Başbakanı Tony Blair´in geçirdiği rahatsızlık ardından doktorları, kendisine ´kahveyi azaltmasını´ tembihlemişti.

Şimdilerde kahvenin bahtı yeniden açılıyor. İtalya´nın en tanınmış diyet uzmanlarından Kiara Trombetti, ´Sabah kahvenizin tadını kaygısızca çıkarmanız için yeterli bilimsel veri var, kimse korkmasın´ diyor. İtalyan uzmana göre, Amerikan usulü filtre kahveden ziyade, koyu kahveyi tercih etmenin sağlık açısından olumlu yanları bulunuyor. Doktor Trombetti´ye göre kahve, kalbe ve damarlara iyi gelen tanen ve anti-oksidanlar içeriyor.
Bunun yanısıra, başağrılarını geçirmede iyi bir yöntem ve karaciğere de faydası var; sirozun engellemesine yardımcı oluyor. Üstelik, astım hastalarına da tavsiye ediliyor. Doktor Trombetti, kafeinin astım nöbetlerine iyi geldiğini ve kan dolaşımını güçlendirdiğini söylüyor.
Ancak, herşeyin fazlası gibi kahvenin de zararları yok değil. İtalyan doktor, fazla içilen kahvenin sinir sistemine olumsuz etkilerine, kalp çarpıntısı ve ellerde titremeye yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Hamile kadınlara, kalp ve mide ülseri hastalarına genellikle, kahveden uzak durmalarını tavsiye etmek yerinde bir karar. Doktor Trombetti, hiçkimsenin günde 3 ila 4 fincanı aşmamasını istiyor. Bununla birlikte, İtalyan anne babalara, "Çocuklar için güne başlamanın en güzel yolu, bir bardak sütlü kahveden geçer" çağrısını yapıyor.@ 2009 - Haksever Kuruyemiş, Tüm Hakları Saklıdır