Anasayfa     |     Email  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Faydalı Bilgiler
Kuruyemişte Bulunan Vitamin ve Mineraller
 
Kuruyemiş Yemek İçin 6 Neden...
 
Cevizin Faydaları Saymakla Bitmiyor!..
 
Kahve Astımlıların Yüzünü Güldürüyor...
 
Antep Fıstığı ve Yararları
 
Kuruyemiş Mucizesi...
 
Faydalı Bilgiler  »  Kuruyemiş Mucizesi...
Haftada 1 defa fındık tüketenlerin yürek damar hastalığına yakalanma riskinin yüzde 8.3, haftada 4 gün tüketenlerin ise yüzde 35-40 oranında azaldığı belirtildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Örem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun zamandır fındık üzerinde çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmalar sonucunda birçok bilimsel bilgi elde ettiklerini söyledi.

Fındığın yanında ceviz, badem ve fıstık gibi ürünleri de incelediklerini ifade eden Prof. Dr. Örem, elde edilen sonuçları, Bodrum’da gerçekleştirilen 8. Klinik Biyokimya Kongresi’nde de sunduklarını bildirdi.

Prof. Dr. Örem, "Sonuçlara göre, haftada 1 defa düzenli fındık

tüketenlerin yürek damar hastalığına yakalanma riski yüzde 8.3, haftada 4 gün tüketildiğinde ise yüzde 35-40 oranında azalıyor" dedi.

Prof. Dr. Örem, fındık veya genellik bu ürünün yerine yenilen ceviz, badem ve fıstığın, tüketim şekli kadar tüketilecek miktarın da kritik olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Bu mahsüller, aparatif bi şekilde, öğle ve akşam yemeklerinden bir.5-2 saat önce alınmalı ve akşam yemeklerinden sonraları mümkünse alınmamalı. Günlük tüketilecek miktar ise yaklaşık 40-50 gram olmalı. Aşırı tüketim, yüz gramın üzeri, kilo aldırabilir. Fındık ve benzeri ürünleri tüketmek sağlıklı beslenmede 1 yaşam tarzı olmalı."

Kolesterolü düşürüyor

Prof. Dr. Örem, bu ürünlerde kalbi koruyucu moleküller bulunduğunu belirterek, bu moleküllerin etkilerini şöyle açıkladı: "Ürünlerin yapılarındaki tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri kan kolesterol ve trigliseritlerini düşürmekte, iyi kolesterolü (HDL) artırmaktadır, kötü kolesterol taşıyıcısı olan LDL’yi azaltmakta ve onun damar duvarında birikecek şeklinin oluşmasını önlemektedir.

Steroller dediğimiz bitkisel kolesterol benzeri moleküller, kolesterolün bağırsaktan emilimini azaltmaktadır, böylelikle kan kolesterol düzeyi düşmektedir. Bol lif içeriği nedeniyle hem kan kolesterol düzeyleri düşmekte, hem de şeker hastalığına yatkınlık azaltılmaktadır. Yapıdaki yüksek E vitamini, vücudun günlük ihtiyacını karşılamakta ve yağları ve hücreleri korumaktadır. Yüksek arginin amino asidinden damarı gevşeten 1 molekül (nitrik oksit) sentezleyerek, damar yapısı korunmaktadır. buna ilave olarak yapıda bol bulunan kalsiyum, magnezyum, potasyum, folik asit ve diğer yapıt elementler, vücutta birçok faydalı etkilere niçin olmaktadır."


@ 2009 - Haksever Kuruyemiş, Tüm Hakları Saklıdır